Tangram
تاریخچه مختصر تانگرام

«منشأ تانگرام در قضیه فیثاغورث نهفته است»، نقل قولی از مقدمه اولین کتاب چینی تانگرام است که در سال 1813 نوشته شده است.در حالی که قضیه فیثاغورث در قرن اول پس از میلاد به چین معرفی شد، Liu Hui، ریاضی‌دان معروف قرن سوم چینی، این قضیه را توضیح داد و روشی فیزیکی برای تشریح و جمع‌آوری مربع‌ها برای اثبات آن توصیف کرد.


• لیو دان، ریاضیدان چینی در مقاله‌ای اظهار داشت: ما می‌توانیم فرض کنیم که مخترع تانگرام، اگر ریاضی‌دان نباشد، حداقل از اثبات تشریح لیو هوی الهام گرفته یا روشنگری کرده است.

• دایرة المعارف معتبر چینی Chung-ku at pay k’o chuan shun تأیید می‌کند که تانگرام تغییر طرح‌ های میز ضیافت از سلسله سونگ و طرح‌ های میز بال پروانه‌ای سلسله مینگ است. سپس اختراع تانگرام را شرح می‌دهد: در دوران سلطنت چیا چینگ (1796-1820)، در آغاز سلسله چینگ، بازی‌ای توسط Yang-cho-chu-shih ( گوشه گیر کم هوش ) ایجاد شد. او کتابی به نام Chi ch'iao tu در مورد آن نوشت و منتشر کرد و به زودی تانگرام بسیار محبوب شد.
این کتاب بین سال های 1796 تا 1820 گردآوری شده است و هیچ نسخه ای از آن وجود ندارد.

یانگ چو چی شیه، مخترع و نویسنده، از نام قلمی استفاده می کرد، همانطور که در این دوره در چین رایج بود. هیچ نسخه ای از این کتاب اصلی در ادبیات چینی یافت یا گزارش نشده است. Shan-chiao (هیزم شکن کوهستان) در سال 1815 در کتاب خود با عنوان چهره های جدید تانگرام اشاره کرد: خیلی بد است که کتاب اصلی ناپدید شد.

اولین توصیف‌های تانگرام را می‌توان در پیش‌گفتار و پس‌نوشته مورخ 1813 یافت که در بسیاری از کتاب‌های پازل چینی گنجانده شده است.

مهم ترین کتاب های تانگرام از سال 1813 تا 1816 در چین منتشر شد، هیچ کتاب چینی اصلی با تاریخ انتشار 1813 در چین، ژاپن، انگلستان، اروپا یا ایالات متحده آمریکا یافت نشد. با این حال، یک نسخه از کتاب چینی اصلی در سال 1813، شامل جلد، متن و 130 مسئله، در ژاپن کشف شد. نسخه ژاپنی با متن آبی و اشکال قرمز در سال 1839 منتشر شد.

اگرچه نسخه‌ای از کتاب چینی 1813 باقی نمانده است، نسخه‌ای از آن شامل جلد، متن و مجموعه‌ای از 130 مورد از 300 مسئله اصلی در ژاپن یافت شد. این ماکت با متن آبی و اشکال قرمز در سال 1839 در ژاپن منتشر شد.

• اولین جفت کتاب چینی، Sang-hsia-k'o که در تعداد زیادی توزیع شد، کتاب مسئله سانگ-هسیا-کئو (Ch'i ch'iao t'u ho pi) - (کتاب ترکیبی هماهنگ مسائل تانگرام) و کتاب راه حل همراه آن (Ch'i ch'iao t'u chieh) - (راه حل های تانگرام) بود که در سال 1815 منتشر شد. دو نسخه از کتاب ها شامل 334 مسئله منتشر شد و از ابتدا به غرب از جمله انگلستان، اروپای قاره ای و آمریکا صادر شد.

پیشگفتار Sang-hsia-k’o، کمی در مورد تاریخچه تانگرام و اشکال مشکل می گوید: منشا آن در قضیه فیثاغورث نهفته است.

در 30 اکتبر 1815، زمانی که کاپیتان ادوارد ام. دونالدسون در کانتون لنگر انداخته بود، یک جفت کتاب تانگرام 1815 سانگ-هسیا-کئو به او داده شد. او آنها را با کشتی خود، Trader، به ایالات متحده آورد و در فوریه 1816 به فیلادلفیا رسید. اولین کتاب آمریکایی تانگرام، که در اوت 1817 در فیلادلفیا منتشر شد، بر اساس کتاب سانگ-هسیا-کئو بود. به همین ترتیب، نسخه هایی از کتاب های تانگرام سانگ-هسیا-کئو، و پازل های ساخته شده از عاج و چوب، با کشتی های بادبانی به انگلستان و اروپا آورده شد. انگلستان اولین کشوری بود که پازل چینی را کپی کرد و کتاب ها و مجموعه های جعبه را منتشر کرد.

• کتاب بعدی چینی، شان-چیائو،Ch’i ch’iao hsin p'u (شکل های جدید تانگرام) نیز برای اولین بار در سال 1815 منتشر شد.
شان-چیائو (هیزم شکن کوهستان، نام قلمی) نسبت به کتاب قبلی انتقاد داشت، او تقریباً 200 مشکل از طراحی خود را اضافه کرد. علیرغم انتقادات شان چیائو، کتاب او به اندازه کتاب سانگ-هسیا-کئو محبوبیت نداشت و به طور گسترده صادر نشد و توسط ناشران دیگر کپی نشد.

• دکتر هیل پس از سال 1848 مقالات و کتابهای بسیاری را منتشر کرد و استفاده از تانگرام چینی را برای آموزش هندسه به کودکان در چندین مورد از آنها توصیف و توصیه کرد. انتشار چندین مقاله او در (مجله آمریکایی آموزش) در سال 1859 به ویژه در گسترش استفاده از نام "تانگرام" در سراسر جهان اهمیت داشت.

او ممکن است کتاب کاکس را پیدا کرده باشد و با دانش خود از زبان های کلاسیک، کلمه "Trangram" را در عنوان منطقی تر به "Tangram" تغییر داده یا ممکن است کلمه کانتونی برای چینی، T'ang را همراه با پایان "gram" به معنای "طراحی شده"، همانطور که توسط سر جیمز موری پیشنهاد شده است، قرار داده باشد.
در هر دو مورد به نظر می رسد که کشیش توماس هیل نام تانگرام را اختراع کرد و اولین بار آن را در سال 1848 منتشر کرد.

حقه‌ها، اشتباهات و اطلاعات نادرست همیشه در ادبیات تانگرام فراوان بوده است. Sam Loyd، بزرگترین طراح پازل آمریکا، در کتاب خود به نام هشتمین کتاب قهوه های مایل به زرد در سال 1903، تاریخ ساختگی تانگرام را گنجانده است.

این افسانه چنان موفقیت آمیز بود که توسط هنری دودنی بریتانیایی، تکرار شد و به طور گسترده در مقالات، کتاب ها و دایرة المعارف ها گزارش شد. حتی مارتین گاردنر نیز تحت تأثیر تاریخ اختراع لوید قرار گرفت.

The Tangram Book
By Jerry Slocum


برچسب ها : تانگرام
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
موضوعات
بدون موضوع (1)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 6
تعداد نوشته ها : 1
تعداد نظرات : 0
X